Aktualności

25.06.2021

Pandemia COVID-19 zmieniła sposób działania wielu firm, wymusiła zmiany w procesach biznesowych oraz zmianę trybu pracy. Wyższe wymagania rynkowe spowodowały, że przedsiębiorstwa muszą stać się bardziej konkurencyjne, uzyskiwać lepsze rezultaty w krótszym czasie i ciąć koszty. Taka presja ze strony otoczenia wpłynęła na zmianę podejścia do używanych systemów informatycznych i sposobu pracy. W konsekwencji obserwuje się znaczący wzrost zainteresowania platformami niskokodowymi (low-code).

Technologia low-code

Platformy typu low-code udostępniają proste narzędzia developerskie do tworzenia aplikacji. W razie potrzeby wprowadzania do aplikacji skomplikowanych operacji platformy takie pozwalają na uzupełnienie ich kodem. Dzięki temu analitycy, konsultanci czy Citizen Developerzy przy wsparciu użytkowników, którzy do tej pory praktycznie nie uczestniczyli w tworzeniu aplikacji biznesowych, mogą bardzo szybko tworzyć narzędzia, pozwalające bezpośrednio wpływać na funkcjonowanie firmy oraz na uzyskiwane przez nią wyniki biznesowe. W ten sposób można szybko wyeliminować zdiagnozowane przez pracowników wąskie gardła w procesach lub wprowadzać innowacje.

Modyfikacja procesów biznesowych

Podejście niskokodowe pozwala użytkownikom biznesowym nieposiadającym umiejętności programowania na zaangażowane uczestniczenie w procesie tworzenia oraz wprowadzania innowacji do wykorzystywanego w firmie oprogramowania.  Dzięki temu przedsiębiorstwo może w istotny sposób przyspieszyć rozwój aplikacji.

Przykładem platformy niskokodowej jest nAxiom - autorskie środowisko do tworzenia wydajnych i bezpiecznych aplikacji. Potrzebne w przedsiębiorstwie oprogramowanie można bardzo szybko samemu przygotować. Co więcej, aplikację można łatwo w dowolnym momencie zmodyfikować. Platforma nAxiom wspiera w ten sposób ciągły rozwój przedsiębiorstwa oraz oferuje możliwość błyskawicznego reagowania na pojawiające się wyzwania. Warto podkreślić, że oprócz tworzenia nowych narzędzi platforma nAxiom pozwala rozszerzyć funkcjonalność istniejącego i wykorzystywanego w firmie oprogramowania bez ingerencji w jego kod źródłowy.

Przyszłość oprogramowania

Według prognoz Forrestera dotyczących rozwoju oprogramowania, w 2021 roku 75% wszystkich powstających aplikacji będzie korzystać z platform low-code, w porównaniu do 44% w 2020 roku. W rezultacie, w 2021 roku, platformy niskokodowe staną się podstawą dla przeważającej większości  projektów rozwoju aplikacji.

Aplikacje korzystające z technologii low-code

 

Low-code czyli trendy w tworzeniu aplikacji