Aktualności

12.03.2021

Zapotrzebowanie na programistów na rynku stale rośnie, a ich ilość jest nieproporcjonalna do potrzeb w zakresie nowych technologii. Platformy klasy low-code mogą przyspieszyć optymalizację procesów biznesowych dzięki zastosowaniu mechanizmów niewymagających prac programistycznych. 

Historia powstania low-code

Od lat obserwujemy postępującą transformację cyfrową, która sprawia, że zarządzanie procesami w przedsiębiorstwie wymaga większej ilości narzędzi informatycznych. Potrzebne są nowe programy, platformy i aplikacje. 

Nowe technologie rozwijają się w zaskakującym tempie. Jednocześnie brakuje na rynku wykwalifikowanych programistów, którzy mogliby je rozwijać. Pomimo tego, że zawód programisty jest najbardziej popularny i opłacalny, nadal brakuje specjalistów z tego zakresu.   

Większość organizacji staje przed wyzwaniem związanym z usprawnieniem posiadanych systemów, jednocześnie nie posiadając zasobów do ich optymalizacji. Odpowiedzią na brak specjalistów z branży IT może być zmniejszenie zapotrzebowania na ich usługi. Z pomocą przychodzą platformy low-code, które umożliwiają budowanie aplikacji przez osoby nieposiadające doświadczenia w zakresie kodowania.  

Citizen Developers

Platformy low-code dają możliwość łatwego i szybkiego tworzenia aplikacji bez zaangażowania programistów. Takie rozwiązanie pozwala na wprowadzenie pomysłów biznesowych przez pracowników nieznających języków kodowania, potocznie nazywanych Citizen Developers. Każdy pracownik może być przeszkolony z zakresu wytwarzania aplikacji i być niezależny od programisty.  

Low-code i Citizen Developers nie zastąpią tradycyjnego programowania, ale w dużym stopniu mogą go odciążyć.

Jak szybko tworzyć aplikacje w technologii low-code?

Platformy low-code

Low-code to technika programowania wykorzystująca małą ilość kodu. Dzięki zastosowaniu mechanizmu Drag & Drop platformy typu low-code umożliwiają wizualne tworzenie aplikacji bez posiadania zaawansowanej wiedzy z zakresu języków programowania.

Platformy tego typu są proste w obsłudze, wykorzystują graficzne generatory oraz wbudowane komponenty. Projektowanie w nich aplikacji przypomina układanie puzzli z gotowych elementów takich jak: tabele, pola edycji, listy wyboru, wykresy i innych elementów graficznych. Cały proces powstawania i modyfikowania aplikacji jest szybki i zwinny, pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

Platforma nAxiom to rozwiązanie typu low-code stworzone w 2019 roku prze spółkę LLCD. Pomaga organizacjom automatyzować procesy wewnętrze i zewnętrzne oraz sprawnie zarządzać danymi i dokumentami. Składa się z 4 modułów (Workflow Manager, Document Manager, UX/UI Builder oraz Data Modeler), jest elastyczna, intuicyjna i prosta w obsłudze.  

Zalety technologii

Narzędzie dedykowane jest dla firm, w których:
- istnieje potrzeba modyfikacji istniejących procesów,
- wdrażanie procesów jest czasochłonne,
- brakuje kadry zarządzającej i programistów,
- systemy informatyczne nie są ze sobą zintegrowane,
- istotne jest szybkie reagowanie na zmieniające się potrzeby klientów,
- obniżenie kosztów jest priorytetem.

Podsumowanie

Potrzeby biznesowe przedsiębiorstw są coraz większe, procesy wymagają automatyzacji i dostosowania do zmiennych wymagań rynku. Konieczność zastosowania platform low-code pojawia się zatem w każdej organizacji, która chce w krótkim czasie zwiększyć produktywność oraz osiągnąć przewagę konkurencyjną. Dzięki zastosowaniu technologii low-code programowanie staje się teraz znacznie szybsze, mniej skomplikowane i dostępne dla większej ilości osób.

Co to jest low-code?