W jakich obszarach działalności organizacji platforma nAxiom Low Code może realnie pomóc i zapewnić wymierne korzyści?
Wyzwania związane z rozwojem organizacji pojawiają się praktycznie na co dzień i w każdym ogniwie organizacji. Czy jesteś pracownikiem magazynu, linii produkcyjnej, serwisu, księgowym, sprzedawcą, specjalistą HR czy dyrektorem – musisz stawić im czoła.
W przytłaczającej większości przypadków wyzwania związane z rozwojem każdej organizacji adresowane są, prędzej czy później, do działu IT. To tam automatycznie trafiają problemy z wszystkich innych działów. I to IT musi ostatecznie znaleźć rozwiązanie, które pomoże organizacji poradzić sobie z tymi wyzwaniami. Jednocześnie ma miejsce sytuacja odwrotna. Mianowicie, problemy, z którymi boryka się dział IT, odbijają się na skuteczności pozostałych elementów organizacji. Warto zatem skupić się na tym wąskim gardle i znaleźć rozwiązanie, które pozwoli elastycznie i skutecznie reagować na problemy zidentyfikowane właśnie w obszarze IT.
4 kluczowe wyzwania IT
Przyjrzyjmy się zatem czterem kluczowym sytuacjom, w których IT, a przez to cała organizacja, z reguły napotyka obecnie na istotne trudności. Często są one wysoce kosztogenne, a niejednokrotnie wręcz hamują rozwój organizacji. Należą do nich:
- Konieczność modernizacji i rozbudowy funkcjonalności użytkowanego oprogramowania (np. ERP, MRP, DMS, CRM, Intranet, aplikacje dziedzinowe itd.).
- Niespójność środowiska tzw. „podbiurkowców”, czyli rozproszonych aplikacji biznesowych.
- Cyfryzacja istniejących procesów wewnętrznych i zewnętrznych.
- Wdrożenia innowacyjnych aplikacji wspierających nowe obszary biznesowe.
Modernizacja oprogramowania
W takich sytuacjach często zdarza się, że wycena zmian funkcjonalności w systemie ERP czy innym oprogramowaniu zaskakuje organizację zarówno pod względem kosztów, jak i proponowanego terminu wykonania. Nie mniej rzadkie są sytuacje, kiedy zachodzi potrzeba zmiany albo uzupełnienia czegoś w użytkowanym systemie, a dostawca mówi „NIE”. To „NIE” może być wyrażone w różny sposób, np.:
- dostaniecie termin wykonania tak odległy, że cała zmiana straci sens,
- dostaniecie cenę tak nieakceptowalną, że można będzie rozumieć ją tylko jako „Nie, nie zrobimy tego”,
- albo ktoś nie określi ani ceny, ani terminu realizacji.
W najlepszym wypadku producent oprogramowania poinformuje, że nie może wprowadzić oczekiwanej zmiany indywidualnie dla organizacji, co oznacza, że musi ona radzić sobie sami w tym zakresie. Takie podejście producentów powodowane jest niewystarczającą dostępnością programistów i wysokimi kosztami indywidualnych modyfikacji, przez co skupiają się oni na swojej podstawowej funkcjonalności i po prostu nie są w stanie obsłużyć takich zmian. Tymczasem organizacja potrzebuje szybko nowych funkcjonalności, aby działać skutecznie.
Poznaj nowe podejście do cyfryzacji realizowanej z wykorzystaniem elastycznej platformy low-code, która zapewnia organizacjom wszystko to, czego one potrzebują w tak szybko zmieniającej się rzeczywistości
Aplikacje rozproszone
„Podbiurkowce” to polskie określenie terminu „Shadow IT”. Są to wszystkie aplikacje opracowywane, kupowane lub instalowane w różnych wersjach poza obiegiem organizacji i indywidualnie zarządzane przez pracowników. Należą do nich najczęściej różne rejestry, większe lub mniejsze bazy danych, kalkulacje, budżety, prognozy i inne podobne rozwiązania. To zmora z punktu widzenia efektywnego zarządzania IT, która oznacza wysokie koszty utrzymania, brak spójności, brak automatyzacji, brak zabezpieczeń, brak archiwizacji, niską efektywność, problemy prawne związane z doborem licencji, kosztowne pomyłki ludzkie.
Cyfryzacja i automatyzacja
Cyfryzacja i automatyzacja to dzisiaj nawet nie kwestia cięcia kosztów w wyniku optymalizacji, a po prostu warunek wstępny do zrozumienia procesów w organizacji i uzyskania wyższej efektywności. To również warunek, który musi spełnić organizacja, aby móc szybko reagować na zmiany. Procesy są często modyfikowane, ponieważ całe otoczenie stale się zmienia. Wszystkie je można zaimplementować na jednej platformie, ograniczając koszty utrzymania środowiska IT i szkoleń pracowników, a dodatkowo pobudzając ich kreatywność i zwiększając zaangażowanie.
Innowacyjne aplikacje
Każda organizacja rozwija swoją działalność i poszukuje nowych obszarów działania. Wymaga to wdrażania innowacyjnych aplikacji i oprogramowania, które sprostają wymaganiom obsługi nowych pomysłów. Innowacje powinny być wdrażane szybko, w przeciwnym razie przestaną być innowacjami. Muszą również pozwalać na prototypowanie procesów i szybkie modyfikacje, aby mogły wspierać organizację bez względu na zmieniające się wokół niej otoczenie.
Platforma Low Code
nAxiom Low Code jest odpowiedzią na wszystkie powyższe problemy. Jest to platforma służąca do budowania aplikacji, ale bez kodowania na niskim poziomie. Aplikacje budowane są za pomocą komponentów, które są wstępnie zaprojektowane i dostępne na platformie. Elementami tymi mogą być pola edycji i wyboru, tabele, wykresy i elementy graficzne, komentarze, załączniki i wiele innych. Platforma zapewnia interfejs użytkownika i framework do budowania aplikacji, a także udostępnia zestaw przydatnych narzędzi i modułów, takich jak zarządzanie tożsamością i uprawnieniami, helpdesk, czat, konektory do systemów zewnętrznych itp.
Wymierne korzyści
nAxiom przekłada się bezpośrednio na kilkukrotne skrócenie czasu tworzenia i wdrażania aplikacji w porównaniu do metod tradycyjnych, lepsze dopasowanie do potrzeb użytkowników, łatwiejsze modyfikowanie w obliczu zmian i integrację z rozwiązaniami zewnętrznymi. Prototypy aplikacji można zbudować w ciągu godzin, a czasem minut. Można po prostu tworzyć swoje aplikacje tak szybko, jak szybko podejmowane są decyzje, a na dodatek z większym zaangażowaniem przyszłych użytkowników.
Autor: Jacek Błahut, Wiceprezes Zarządu OPTeam
Opisz nam swój problem, a my podpowiemy, jak możesz go rozwiązać.
Każde skierowane do nas pytanie traktujemy bardzo poważnie. Jeśli przedstawisz nam swoje potrzeby, na spotkaniu wspólnie zastanowimy się, jakie rozwiązania najlepiej spełnią Twoje oczekiwania. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o platformie nAxiom, opowiemy i dostarczymy Ci dodatkowe materiały. A jeśli chcesz wziąć udział w webinarium powiemy, kiedy odbędzie się najbliższe spotkanie online i jakiej tematyki będzie dotyczyć.