Dlaczego Twoja organizacja potrzebuje platformy low-code! Dowiedz się z bezpłatnego e-booka.
12.06.2024

Analitycy IDC przewidują, że do 2023 roku pojawi się około pół miliarda aplikacji. Obecnie wiele z nich powstaje w ciągu kilku miesięcy, a czasami nawet dni. Aby nadążyć za tym tempem, warto sięgać po specjalne narzędzia, takie jak platformy low-code, które potrafią nawet czterokrotnie skrócić czas ich tworzenia i wdrożenia.

W ostatnich latach coraz więcej firm decyduje się na taki krok. Sprawdźmy zatem, jak wyglądają prognozy dla rynku platform low-code na 2022 rok.

Statystyki wg Gartnera 

Według Gartnera w 2021 roku przychody ze sprzedaży tej grupy rozwiązań wyniosły 13,8 mld USD, a w 2025 roku ma to być już 29 mld USD. Wzrost tego segmentu rynku napędzają zakłócenia wywołane pandemią, hiperautomatyzacją i nowymi strategiami biznesowymi. Warto dodać, że w 2020 roku co piąta aplikacja była opracowywana za pomocą platform low-code, ale już za cztery lata ten odsetek osiągnie aż 70%. Bieżący rok przyniesie dalszy wzrost popularności platform low-code, a ich użytkownicy zaczną dostrzegać nowe korzyści, jakie niesie ze sobą zastosowanie tych narzędzi. 

Od low-code do sztucznej inteligencji

Platformy low-code pozwalają użytkownikom nietechnicznym osiągnąć to, co wcześniej było możliwe tylko dzięki umiejętności kodowania. W dłuższej perspektywie platformy low-code będą rozwijały się w kierunku usprawniania i automatyzacji procesu tworzenia aplikacji, gdzie podejmowanie wielu decyzji projektowych będzie wspierane sztuczną inteligencją.

Poznaj nowe podejście do cyfryzacji realizowanej z wykorzystaniem elastycznej platformy low-code, która zapewnia organizacjom wszystko to, czego one potrzebują w tak szybko zmieniającej się rzeczywistości

Low-code ułatwia automatyzację

W 2022 roku jednym z najważniejszych trendów w świecie biznesu będzie automatyzacja. Takie technologie jak RPA (Robotic Process Automation), przetwarzanie języka czy inteligentne przetwarzanie dokumentów będą zmniejszać wkład pracy ludzkiej przy wykonywaniu prostych zadań. Platformy low-code będą pomagać w sprawnej i skutecznej automatyzacji procesów biznesowych i produkcyjnych, ułatwiając organizacji szybkie i elastycznie dostosowywanie do zmian zachodzących w otoczeniu biznesowym.

Większy deficyt programistów

Tworzenie i utrzymywanie cyfrowego biznesu wymaga programistów i specjalistów IT. Jednak odkąd pandemia przyspieszyła transformacje cyfrowe i uruchomiła tworzenie strategii biznesowych zorientowanych na cyfryzację, zaczyna brakować developerów. Szacuje się, że w Polsce deficyt pracowników na rynku IT wynosi 50 tys. osób, a co trzecia firma w Polsce ma kłopot z zatrudnieniem programistów. Inne niepokojące zjawisko pokazują wyniki badania Antal przeprowadzonego wśród menedżerów IT. Aż 49 proc. respondentów przyznaje, że ma coraz większe problemy z finansowaniem wynagrodzeń. W takiej sytuacji rozsądnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z platform low-code, które umożliwiają biznesowi i IT współpracę nad innowacjami i urzeczywistnieniem pomysłów.

Opisz nam swój problem, a my podpowiemy, jak możesz go rozwiązać.

Każde skierowane do nas pytanie traktujemy bardzo poważnie. Jeśli przedstawisz nam swoje potrzeby, na spotkaniu wspólnie zastanowimy się, jakie rozwiązania najlepiej spełnią Twoje oczekiwania. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o platformie nAxiom, opowiemy i dostarczymy Ci dodatkowe materiały. A jeśli chcesz wziąć udział w webinarium powiemy, kiedy odbędzie się najbliższe spotkanie online i jakiej tematyki będzie dotyczyć.