Platforma low-code kontra sztuczna inteligencja AI. O możliwościach ich zastosowania
W dzisiejszym świecie zmiany zachodzą bardzo szybko, a firmy i instytucje muszą się do nich dostosowywać, jeśli chcą utrzymać wydajność i zachować konkurencyjność. Dlatego sięgają po inteligentne i elastyczne technologie, które pozwalają im w sposób sprawny odpowiadać na wymagania rynku. Wśród nich są platformy low-code, które umożliwiają szybkie tworzenie aplikacji bez zaawansowanej znajomości programowania, automatyzację i optymalizację procesów, a także rozbudowę oprogramowania.
Low-code i sztuczna inteligencja uważane są za technologie przyszłości, za pomocą których można zwiększyć poziom cyfrowych udoskonaleń łatwiej i szybciej. Zapewniają firmom i instytucjom wiele nowych możliwości w zakresie unowocześnienia i tworzenia nowych rozwiązań wspierających czynności w każdy obszarze prowadzonej działalności. Ich potencjał już jest dość duży, a wszystko wskazuje, że w kolejnych latach stanie się jeszcze większy, na czym organizacje będą zyskiwać. Jakie zatem korzyści dla firm i instytucji mogą przynieść oba rozwiązania? Jakie znajdują zastosowanie i jakie są ich zalety?
Zalety platform low-code
Platformy low-code to rozwiązania, które pozwalają na tworzenie aplikacji biznesowych z minimalnym wykorzystaniem kodowania. Oferują gotowe komponenty, co pozwala na łatwą budową i szybkie dostosowanie budowanych aplikacji do specyfiki prowadzonej działalności – jej unikalnych procesów i indywidualnych potrzeb. Również integracja z innym oprogramowanie nierzadko jest uproszczona, co dodatkowo przyspiesza proces implementacji. Dlatego nawet osoby niemające specjalistycznej wiedzy z zakresu programowania są w stanie tworzyć funkcjonalne rozwiązania. Zaletą takiego podejścia jest zatem krótszy czas wdrożenia aplikacji i możliwość tworzenia ich własnymi zasobami, co sprawia, że platformy low-code sprawdzą się w każdej organizacji – bez względu na wielkość i profil działalności.
Poznaj nowe podejście do cyfryzacji realizowanej z wykorzystaniem elastycznej platformy low-code, która zapewnia organizacjom wszystko to, czego one potrzebują w tak szybko zmieniającej się rzeczywistości.
Zalety technologii AI
Narzędzia oparte na sztucznej inteligencji automatyzują proces tworzenia oprogramowania. Wszystko dzięki wykorzystaniu zaawansowanych algorytmów, dzięki którym są w stanie generować kod źródłowy i wspierać tworzenie nowych lub optymalizację istniejących aplikacji. Zaletą tych narzędzi jest przede wszystkim oszczędność czasu i zasobów ludzkich, ponieważ programiści nie muszą przesadnie długo skupiać się na pisaniu i testowaniu kodu. Jednak w przypadku AI trzeba pamiętać, o potencjalnych problemach związanych z bezpieczeństwem danych i odpowiedzialnością za błędy wynikające z działania algorytmów. Mimo że rozwiązania oparte na AI zdobywają popularność, nie będą uniwersalnym rozwiązaniem dla każdej organizacji, m. in. ze względu na koszty związane z wdrożeniem, co wynika zarówno z cen licencji, jak i konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy do ich obsługi.
Najważniejsze korzyści
Wybór między platformami low-code a narzędziami AI zależy od wielu czynników. Platformy low-code mogą okazać się korzystne w przypadku organizacji, które szukają prostych, szybkich i elastycznych rozwiązań do tworzenia aplikacji, automatyzacji procesów nieobsługiwanych przez gotowe oprogramowanie i rozbudowy istniejących rozwiązań. Dzięki minimalnej potrzebie pisania i testowania kodu, organizacje mogą zredukować koszty związane z zatrudnieniem wykwalifikowanych programistów i cyfryzacją, wdrażając udoskonalenia znacznie szybciej aniżeli ma to miejsce w przypadku tradycyjnej metody programowania. Również narzędzia AI pomagają programistom we wdrażaniu potrzebnych udoskonaleń, ponieważ w sposób automatyczny tworzą potrzebne fragmentów skryptów.
Zarówno platforma low-code, jak i narzędzia oparte na sztucznej inteligencji usprawniają prace programistów. Pierwsze poprzez dostarczenie gotowych komponentów, z których można budować rozwiązania. Drugie poprzez generowanie gotowych linijek kodów. I to właśnie stanowi zasadniczą różnicę w ich wykorzystaniu. Z platformy low-code oprócz programistów mogą korzystać osoby nieznające języków programowania, ale posiadające kompetencje techniczne. Natomiast narzędzia AI będą już typowym wsparciem wyłącznie programistów. I to będzie należy wziąć pod uwagę przy wyborze rozwiązania.
Low-code czy sztuczna inteligencja
Decyzja o wyborze konkretnej opcji powinna być oparta na analizie kosztów i korzyści wynikających z jej zastosowania, a także na specyfice i możliwościach organizacji. Zarówno platformy low-code, jak i narzędzia AI mają swoje zalety, jednak istotna jest różnica w sposobie ich zastosowania. Dlatego decyzję warto skonsultować z ekspertami i zbadać dostępne na rynku możliwości, aby ostatecznie dokonać jak najlepszego wyboru.
Opisz nam swój problem, a my podpowiemy, jak możesz go rozwiązać.
Każde skierowane do nas pytanie traktujemy bardzo poważnie. Jeśli przedstawisz nam swoje potrzeby, na spotkaniu wspólnie zastanowimy się, jakie rozwiązania najlepiej spełnią Twoje oczekiwania. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o platformie nAxiom, opowiemy i dostarczymy Ci dodatkowe materiały. A jeśli chcesz wziąć udział w webinarium powiemy, kiedy odbędzie się najbliższe spotkanie online i jakiej tematyki będzie dotyczyć.