Dlaczego Twoja organizacja potrzebuje platformy low-code! Dowiedz się z bezpłatnego e-booka.

Jak low-code wspiera tworzenie nowoczesnych rozwiązań IT - od analizy, po doskonalenie

28.02.2025

W epoce automatyzacji procesów, nowych technologii i powszechnego wykorzystywania AI kluczowy staje się etap analityczny, poprzedzający rozpoczęcie projektu, a nie fakt wykorzystywania nowoczesnych narzędzi. Wynika to z tego, że fundamentem sukcesu każdego wdrożenia jest zrozumienie zadań, problemów i wymagań użytkowników, dla których projektujemy aplikacje. Nowoczesne narzędzia wspomagające pracę projektanta, są oczywiście bardzo ważne, ale bez odpowiedniej analizy możemy je odłożyć na półkę.

Zacznijmy od uświadomienia sobie, że branża IT już dawno doszła do wniosku, że pomimo istnienia wielu nisz na rynku i ciągłego pojawiania się nowych, a także zagospodarowywania ich przez poszczególne firmy, potrzeby organizacyjne biznesu wspierane przez technologię generalnie są do siebie zbliżone. Każda nisza wymaga pewnego rodzaju specjalizacji dostarczanych rozwiązań, ale mimo wszystko oczekiwania klientów mają pewną powtarzalność. Każdy z nich liczy także na maksymalne skrócenie czasu dostawy zamawianego systemu, co przekłada się na jego końcową cenę. Właśnie ta specyfika potrzeb rynku uwarunkowała powstanie i rozwój technologii low-code oraz wykorzystywanie jej do budowy rozwiązań klasy DMS, CRM, HRM, WMS i innych. Platformy low-code muszą posiadać odpowiedni zestaw narzędzi. Aby projektanci mogli te rozwiązania faktycznie zbudować, platformy low-code muszą posiadać odpowiedni zestaw narzędzi, szeroki i zróżnicowany - w przeciwnym razie, parafrazując Abrahama Maslowa, kuszące będzie traktowanie każdego zadana jak gwoździa, skoro jedynym dostępnym narzędziem będzie młotek, a tego przecież nie chcemy.

Analiza początkiem prac na rozwiązaniem w low-code

Proces tworzenia aplikacji na platformie low-code nAxiom intuicyjnie prowadzi projektanta przez określone etapy. Chodzi o to, aby projektant dobrze znał narzędzia i zamiast zadawać sobie pytanie „Jak to zrobić?”, koncentrował się na tym co należy wykonać. Tak więc, znając narzędzia, jak najczęściej powinien wracać do etapu analizy. Narzędzia powinny być zoptymalizowane pod kątem szybkiej pracy, dlatego platforma nAxiom posiada różne mechanizmy automatyzacji powtarzalnych czynności, które projektant musi wykonać. Przykładem jest generator encji biznesowych. Na podstawie obiektu JSON, posiadającego konfigurację takiej encji, czyli np. zestaw atrybutów opisujących fakturę, wniosek czy produkt i przypisane do nich typy danych, platforma potrafi utworzyć gotowe struktury w bazie danych, reprezentujące obiekty, które system będzie obsługiwał. Jeżeli encja biznesowa jest złożona, to idealnym rozwiązaniem będzie użycie AI do wygenerowania gotowego JSON, np. opisującego encję Klient zgodnie z ISO 20022 czy encję Pracownik zgodnie z HR-XML. Z platformy pobieramy wzór struktury danych dla AI, która uzupełnia go o właściwe dane. Podobne usprawnienia sukcesywnie pojawiają się w platformie nAxiom, odpowiednio do zmieniających się trendów i rozwoju technologii.

Budowa aplikacji zgodnej z oczekiwaniami odbiorców

Rolą projektant aplikacji jest niejako rozwiązywanie typowych problemów biznesowe w nowoczesny sposób, aby w efekcie końcowym zapewnić zgodne z oczekiwaniami odbiorców działanie aplikacji. Załóżmy, że chcielibyśmy przygotować dla naszego klienta spersonalizowaną ofertę z indywidualnie dobranym cennikiem produktów i usług na podstawie informacji z formularza kontaktowego. Dzięki istniejącym w platformie nAxiom funkcjonalnościom projektant może utworzyć następującą sekwencję zdarzeń.

1. Monitorując wskazaną skrzynkę pocztową, system automatycznie pobierze z niej nową wiadomość.
2. Po pobraniu wiadomości system zainicjuje proces tworzenia nowej oferty handlowej.
3. W tym procesie jednym z kroków będzie analiza treści maila wykonana przez AI z użyciem predefiniowanej klasyfikacji treści, utworzonej przez projektanta. Sprawdzona zostanie charakterystyka i profil działalności firmy, osoba kontaktowa, ponadto produkty i usługi odpowiednie dla klienta. Dzięki wbudowanym narzędziom do komunikacji ze sztuczną inteligencją system wyśle dane do AI i będzie oczekiwał odpowiedzi w konkretnej postaci. Pozwala to zastąpić etap rozpoznania zapytania przez pracownika.  
4. Po otrzymaniu odpowiedzi system będzie dysponował zestawem danych niezbędnym do przekierowania procesu na właściwą ścieżką i wygenerowania końcowej oferty. Do oferty wystarczy przypisać opisy produktów oraz ich cenniki, a za pomocą generatora plików PDF skomponować końcową jej wersję.
5. Zgodnie z podejściem human in the loop w tym momencie do akcji wkroczy użytkownik, aby zweryfikować poprawność oferty, w razie potrzeby wprowadzić modyfikacje i wysłać ją do klienta. 

Poznaj nowe podejście do cyfryzacji realizowanej z wykorzystaniem elastycznej platformy low-code, która zapewnia organizacjom wszystko to, czego one potrzebują w tak szybko zmieniającej się rzeczywistości.

Ustalona ścieżka projektowania i budowy rozwiązania

Przykłady te pokazują, jak w konkretnych miejscach projektanta jest wspierany w jego pracy niskopoziomowej, czyli gdy przechodzi on od ogólnej koncepcji do konkretnych zadań. Warto jednak wiedzieć, że proces budowy aplikacji jest realizowany w platformie w pewnym określonym porządku. Najpierw projektant tworzy zestaw wspomnianych encji biznesowych. Następnie opracowuje procesy biznesowe, aby zdefiniować cykl życia obiektów, czyli ścieżkę, którą będą mogły przechodzić. Gdy istnieją już procesy, projektuje dla nich graficzny interfejs użytkownika w postaci menu, pulpitu, list i formularzy. Posiadając interfejs, zaprasza do systemu użytkowników testowych i konfiguruje dla nich odpowiednie uprawnienia do korzystania z systemu. W tym momencie aplikacja posiada podstawy, które umożliwiają przejście do przygotowania automatyzacji i integracji z innymi systemami, aby na końcu zaprojektować raporty i umożliwić użytkownikom analizę danych przetwarzanych przez system. Projektant rozpoczyna więc od etapu analitycznego i na nim kończy, aby mieć pewność, że aplikacja spełnia oczekiwania, a system przekształca dane w pożądany sposób na wartościowe informacje i faktycznie wspomaga pracę ludzi.

Autor: Mateusz Szwajkosz, Business Development Manager nAxiom, OPTeam

Opisz nam swój problem, a my podpowiemy, jak możesz go rozwiązać.

Każde skierowane do nas pytanie traktujemy bardzo poważnie. Jeśli przedstawisz nam swoje potrzeby, na spotkaniu wspólnie zastanowimy się, jakie rozwiązania najlepiej spełnią Twoje oczekiwania. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o platformie nAxiom, opowiemy i dostarczymy Ci dodatkowe materiały. A jeśli chcesz wziąć udział w webinarium powiemy, kiedy odbędzie się najbliższe spotkanie online i jakiej tematyki będzie dotyczyć.